No products in the cart.

İletişim

 

İletişim İçin E-Mail  erzincanbalicom@gmail.com  Öneri ve Şikayetlerinizi Gönderebilirsiniz.

 

HAKKIMIZDA

Erzincan Balı
Hakkında

BALIN
ÖZELLİKLERİ
NELERDİR?


GERÇEK BAL
NASIL
ANLAŞILIR?


BALIN
KALORİSİ
KAÇTIR?

Erzincanbalı; vitaminler, enzimler, mineraller, aminoasitler ve vucut için gerekli yaşamsal değerde pek çok elementi içerir. Bu balın, şekerli ürünlerden ayıran en belirgin özelliğidir. Erzincan çiçek balı yüksek rakımlı yaylalarda yapılmaktadır.

Arılar, 1 gram bal için 4000’den fazla çiçeğin nektarını toplar. Bal, binlerce çiçeğin şifasını taşır. Kişinin beslenme ve enerji ihtiyacına büyük ölçüde katkı sağlar.

100 gram balda, yaklaşık 304 kalori (kcal) vardır. Öte yandan bal, antioksidan ve anti bakteriyel özelliğiyle vücudun direncini güçlendirir. Sağlığı korumaya yardımcı olur. Gerçek bal bozulmaz, kristalleşebilir. Yaygın kanının aksine, gerçek bal bazen kristalleşir. Bu, bozulduğu anlamına gelmez. Kristalleştiği haliyle de tüketilebilir. Besin değerini kaybetmez. Balı kristalleşme öncesindeki kıvama getirmek mümkündür.

sdf
sdf

Benmari usulü ( 45°C’yi geçmeyen sıcaklıkta su dolu bir kabın içinde, suyla dorudan temas ettirmeden ) ısıtmak, kristalleşmenin çözülmesi için yeterlidir. Sahte bal ise kristalleşmez; çünkü içinde doğal özler bulunmaz. Şeker balı ile doğal bal arasındaki farklar. Şekersiz doğal bal boğazı yakmaz, tadı da hafif ve hoştur. Şeker varsa boğazda yanma hissedersiniz, tadı da dilinize garip gelebilir. Doğal balda ağır ilaç kokusu olmaz, genelde çiçek veya bitkinin türüne göre kendine has bir koku taşır.
Bal iki şifa kaynağından birisidir.

WhatsApp'tan Ulaşın.
Whatsapp Sipariş
Erzincanbali.com Sipariş Hattına Hoş Geldiniz